Henryk Sienkiewicz - Krzyżacy

Henryk Sienkiewicz - Krzyżacy

Post dodany przez kurator | 12-08-22


Książka Krzyżacy autorstwa Henryka Sienkiewicz była z pewnością lekturą szkolną u większości z was. To ponadczasowe dzieło, jednak stale wybierane do kanonu literatury. Jeszcze niedawno uczniowie przerabiali ją w gimnazjum, obecnie natomiast widnieje jako lektura uzupełniająca dla klas 7-8. Henryk Sienkiewicz - Krzyżacy to powieść historyczna pisana poważnym językiem, dlatego książka ze względu na specyfikę i wartości, jakie niesie, jest polecana starszym odbiorcom. 

krzyzacy sienkiewicz

Henryk Sienkiewicz - Krzyżacy: książka ważna dla Polaków

Krzyżacy to powieść bogata w liczne wątki historyczne związane z dziejami Polski. Można uznać ją za skarbnicę wiedzy na temat końca czternastego wieku i początku piętnastego. Książka opowiada o zacieśniających się stosunkach Polski i Litwy, a także zagrażającym im zakonie krzyżackim. Działo się to za czasów panowania króla Polski - Władysława Jagiełły. Kluczową sceną jest utrwalona w głowach wielu patriotów - bitwa pod Grunwaldem. Walka opisana w powieści Henryka Sienkiewicza - Krzyżacy jest uważana za wielkie zwycięstwo, które ukazuje silną i zmobilizowaną armię. 

Henryk Sienkiewicz - Krzyżacy: honor i poświęcenie

Kiedy zapytasz się Polaków, jaka książka kojarzy im się z honorem i poświeceniem, wielu z nich odpowie, że wartości te w największym stopniu dostrzegają w powieści Henryka Sienkiewicza - Krzyżacy. Dla walczących w imię ojczyzny bohaterów honor był najważniejszym aspektem w ich życiu. Mimo ogromnego niebezpieczeństwa, nie rezygnowali oni z walki o kraj, a często wiązało się to z tragicznymi konsekwencjami. To właśnie wojownicy walczący za Polskę, byli w stanie poświęcić swoje życie dla dobra przyszłych pokoleń.

Henryk Sienkiewicz - Krzyżacy: dlaczego warto przeczytać?

Książka Henryk Sienkiewicz - Krzyżacy to powieść bardzo wartościowa, wpływająca na sposób myślenia czytelnika. Pomimo tego, że napisana trudnym językiem, w związku z jej bogactwem wydarzeń historycznych, które ukształtowały Polskę i ludzi tu zamieszkujących, powinna znaleźć się na liście literatury każdego patrioty. Z Krzyżaków wypływają piękne i ponadczasowe wartości, czyli walka i ochrona ojczyzny, a także miłość do drugiego człowieka. 

background-shape background-shape background-shape background-shape background-shape background-shape

Nowości na blogu

Po inspirującej wizycie w Muzeum Henryka Sienkiewicza serdecznie zapraszamy na niezwykłe warsztaty mydlarskie.

Antyczne meble nadadzą każdemu wnętrzu wyjątkowego charakteru. Chociaż obecnie w sklepach znajdziemy modele st

Henryk Sienkiewicz to wielki pisarz, którego twórczość rozpala wyobraźnię i odkrywa przed nami egzo

Jeśli kiedykolwiek odwiedziłeś muzeum, wiesz, że mogą to być fascynujące miejsca. Te placówki edukacyjne specj

Muzea są ważnym źródłem bezpłatnej edukacji dla ludzi w każdym wieku i z różnych środowisk. Oferują one prakty

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jakie wartości niesie ze sobą dla młodzieży powieść Henryka Sienkiewicz

team-bg background-shape background-shape background-shape background-shape