Muzeum Henryka Sienkiewicza w świetle opinii zwiedzających – co warto wiedzieć?

Informacje o muzeum Henryka Sienkiewicza

Struktura zbiorów muzeum jest wynikiem bardzo długiego procesu, podczas którego muzeum zachowało najważniejsze i najcenniejsze przedmioty związane z życiem i twórczością swojego założyciela. Muzeum nie powstało w ciągu jednego dnia. Jego historia sięga początku XX wieku, kiedy to grupa osób zaczęła zbierać przedmioty związane z Sienkiewiczem.

Niestety, w czasie II wojny światowej przedmioty te zaginęły i zostały zniszczone. Muzeum powstało dopiero w 1956 roku, kiedy to władze lokalne postanowiły uczcić 100. rocznicę urodzin pisarza. Pierwsze eksponaty muzeum znajdowały się w domu, w którym Sienkiewicz spędził dzieciństwo. Niestety, kilka lat po powstaniu muzeum, dom ten został zniszczony podczas remontu drogi. Zdecydowano, że muzeum należy przenieść w nowe miejsce. Obecny budynek został wybudowany w 1966 roku, a muzeum zostało otwarte dla zwiedzających w 1967 roku.

Jakie eksponaty można zobaczyć w muzeum Henryka Sienkiewicza?

Biurko do pisania Sienkiewicza, krzesło i kopie rękopisów: to najważniejsze i najciekawsze eksponaty dla zwiedzających Muzeum Henryka Sienkiewicza. Biurko Sienkiewicza to prosty mebel wykonany z gładkiego dębu. Na powierzchni biurka można zobaczyć wiele śladów i zadrapań, które są odciskami palców pisarza i śladami jego codziennej pracy. Sienkiewicz miał najwyraźniej bardzo nerwową rękę. W biurku znajduje się również niewielka szuflada, która nie jest do końca widoczna na pierwszy rzut oka. Znajduje się ona pod biurkiem i prawdopodobnie służyła do ukrywania wrażliwych materiałów. Fotel Sienkiewicza to również bardzo ciekawy eksponat. Podobnie jak biurko, fotel kryje wiele śladów codziennego życia pisarza.

Zwiedzający mogą zobaczyć ślady po ubraniu Sienkiewicza oraz przypalenie papierosa na podłokietniku, które prawdopodobnie jest wynikiem działania nieostrożnego gościa, a nie samego pisarza. Najcenniejszym eksponatem w tej kolekcji są egzemplarze rękopisów. Są to kopie utworów Sienkiewicza z końca XIX i początku XX wieku. Najcenniejsze z nich to rękopisy pierwszego polskiego tłumaczenia Dumy, dwóch pierwszych części Ogniem i mieczem oraz dwóch pierwszych części Krzyżaków.

background-shape background-shape background-shape background-shape background-shape background-shape
background-shape background-shape background-shape background-shape background-shape