Wspólne czytanie dzieł Henryka Sienkiewicza

Wspólne czytanie dzieł Henryka Sienkiewicza

Post dodany przez kurator | 17-07-22


Henryk Sienkiewicz urodził się w 1846 roku w położonym na południu Polski mieście Wola Justowska (obecnie Wołomin). Był polskim dziennikarzem i powieściopisarzem, który pisał dzieła, które są zarówno głęboko polskie, jak i odwołują się do kondycji ludzkiej. Jego najbardziej znane dzieła to powieści "Ogniem i mieczem", "Potop", "Krzyżacy", "Ogień w stepie", "Krzyżacy" i "Quo Vadis".

Sienkiewicz otrzymał w 1905 roku Literacką Nagrodę Nobla za "wybitne zasługi jako pisarz epicki". Sienkiewicz był drugim najmłodszym laureatem literackiej Nagrody Nobla (po Rudydzie Kiplingu), a pierwszym z Europy Środkowej lub Wschodniej. Jego dzieła są ujęciem historii Polski od średniowiecza. Są one oparte na dokładnych badaniach i często wykorzystywane jako źródło dla wielu historyków. Jego powieści zostały przetłumaczone na wiele języków i są uznawane za klasykę literatury polskiej.

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury w 1905 roku oznaczała uznanie Sienkiewicza za największego żyjącego powieściopisarza piszącego w języku innym niż angielski. Był też pierwszym laureatem tej nagrody, który nie urodził się w świecie anglojęzycznym. Dzieła Sienkiewicza są zapisem historii Polski od średniowiecza. Są one oparte na dokładnych badaniach i często stanowią źródło dla wielu historyków. Jego powieści zostały przetłumaczone na wiele języków i są uznawane za klasykę literatury polskiej.

sienkiewicz zdjecie

Wspólne czytanie dzieł Henryka Sienkiewicza - korzyści

Wspólne czytanie tworzy silniejsze relacje i więzi między osobami czytającymi. Może też wprowadzić ludzi w nowe idee i sposoby myślenia, z którymi nie zetknęliby się, gdyby nadal czytali w pojedynkę. Wspólne czytanie może być również ciekawym wydarzeniem towarzyskim, które można zaplanować wokół dowolnej książki - nie musi to być klasyka czy dzieło literackie. Może to być okazja dla ludzi do nawiązania kontaktów towarzyskich i poznania nowych przyjaciół, którzy dzielą ich zainteresowania i hobby. Wspólne czytanie może być również połączone z innymi aktywnościami, takimi jak dyskusje w grupie, oglądanie filmów na podstawie książek, gry, a nawet jedzenie i gotowanie. Istnieje wiele sposobów na stworzenie wydarzenia i sprawienie, by było ono angażujące dla wszystkich.

Wspólne czytanie dzieł Henryka Sienkiewicza - pobijanie rekordu

W sobotę, 5 października 2018 roku, Towarzystwo Literackie im. Henryka Sienkiewicza zorganizowało najdłuższe na świecie czytanie dzieł Henryka Sienkiewicza. Wydarzenie odbyło się w Warszawie na Zamku Królewskim, a lektura została zapisana w Księdze Rekordów Guinnessa.

Podczas imprezy 320 uczestników czytało na głos z dzieł Sienkiewicza, a jej celem było promowanie twórczości i kultury Sienkiewicza oraz zwiększenie popularności czytania wśród młodzieży. Maraton czytania trwał przez 22 godziny. Organizatorzy wydarzenia mają nadzieję, że ich inicjatywa zainspiruje ludzi do częstszego czytania w wolnym czasie. Wierzą, że czytanie dzieł Sienkiewicza to dobry sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi i rodziną oraz zdobycie nowej wiedzy.

background-shape background-shape background-shape background-shape background-shape background-shape

Nowości na blogu

Po inspirującej wizycie w Muzeum Henryka Sienkiewicza serdecznie zapraszamy na niezwykłe warsztaty mydlarskie.

Antyczne meble nadadzą każdemu wnętrzu wyjątkowego charakteru. Chociaż obecnie w sklepach znajdziemy modele st

Henryk Sienkiewicz to wielki pisarz, którego twórczość rozpala wyobraźnię i odkrywa przed nami egzo

Jeśli kiedykolwiek odwiedziłeś muzeum, wiesz, że mogą to być fascynujące miejsca. Te placówki edukacyjne specj

Muzea są ważnym źródłem bezpłatnej edukacji dla ludzi w każdym wieku i z różnych środowisk. Oferują one prakty

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jakie wartości niesie ze sobą dla młodzieży powieść Henryka Sienkiewicz

team-bg background-shape background-shape background-shape background-shape