Wystawy w muzeum Henryka Sienkiewicza

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i edukacyjnym. Ekspozycje i programy muzeum pozwalają poznać życie Sienkiewicza, jego twórczość i spuściznę jako jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. Muzeum organizuje liczne imprezy związane z literaturą, a także wystawy, na których prezentowana jest sztuka inspirowana twórczością Henryka Sienkiewicza.

Wystawy stałe

Życie i twórczość Sienkiewicza - Wystawa prezentuje wszystkie najważniejsze aspekty życia i twórczości Henryka Sienkiewicza, od dzieciństwa do śmierci. Można tu zobaczyć egzemplarz pierwszego wydania "Ogniem i mieczem" (1900), a także kilka innych wydań z różnych okresów życia pisarza. Na wystawie znajduje się również oryginalny rękopis powieści "Pan Wołodyjowski i Gadalka; Okoliczności w Sienkwiewicach w 1852 roku" podpisany przez autora.

Sienkiewicz i jego czasy - Wystawa przedstawia XIX wiek oczami Sienkiewicza: XIX-wieczną Polskę, a także świat w ogóle. Przedstawia również kontekst kulturowy i polityczny epoki, a także główne postacie kultury polskiej i światowej.

Rodzina Sienkiewicza - Wystawa prezentuje historię rodziny Sienkiewiczów, a także historię domu przy ul. Sienkiewicza 1, w którym pisarz i jego rodzina mieszkali w XIX wieku. Na wystawie prezentowane są również przedmioty, które należały do członków rodziny Sienkiewiczów, w tym ubrania, fotografie i obrazy.

Wystawy czasowe

Sienkiewicz - Rękopisy i fotografie - Wystawa prezentuje oryginalne rękopisy i fotografie Henryka Sienkiewicza, którym towarzyszy fragment jego autobiografii. Na wystawie zaprezentowano wybór najważniejszych rękopisów i fotografii Sienkiewicza i jego rodziny. Na wystawie znajdują się m.in. rękopisy "Krzyżacy, "Ogniem i mieczem", "Potop" oraz fotografie rodziny Sienkiewicza w majątku w Wolsztynie i domu w Woli Okrzejskiej.

Sienkiewicz i polski modernizm - Wystawa prezentuje najważniejsze dzieła polskiego modernizmu ze zbiorów Muzeum Henryka Sienkiewicza. Na wystawie prezentowane są obrazy, fotografie oraz dzieła sztuki dekoracyjnej i użytkowej z przełomu XIX i XX wieku. Na wystawie prezentowane są prace najważniejszych artystów tego czasu.

background-shape background-shape background-shape background-shape background-shape