Henryk Sienkiewicz - W pustyni i w puszczy

Post dodany przez kurator | 18-09-22

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jakie wartości niesie ze sobą dla młodzieży powieść Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”? Z pytaniem tym wbrew pozorom boryka się dosyć sporo dorosłych osób, jednakowo nauczycieli, rodziców nastolatków, ale również tych, którzy w przeszłości ją przeczytali. Dlatego też postanowiliśmy wyjść naprzeciw waszym pytaniom, a co za tym idzie sprawdzić jakie uniwersalne wartości niesie ze sobą powieść „w pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza”.

Henryk Sienkiewicz - W pustyni i w puszczy: powieść przygodowa

Nie da się ukryć- „W pustyni i w puszczy” to przede wszystkim powieść przygodowa, która ma na celu przeniesienie młodych czytelników w nieco inny, odległy świat, gdzie oczami swojej wyobraźni mogą oni przeżywać przygody głównych bohaterów powieści, czyli Stasia i Nel na kontynencie Afrykańskim. Mimo upływu lat powieść wciąż utrzymuje swoim językiem atmosferę wszechogarniającej przygody, dzięki czemu wielu młodych czytelników wciąż czyta się tę powieść z zapartym tchem.

w pustyni i w puszczy recenzja

Henryk Sienkiewicz - W pustyni i w puszczy: powieść dla młodzieży

Jaj już wspomnieliśmy, bohaterami powieści są nastolatkowie Staś i Nel, którzy próbują przetrwać na obcym kontynencie. Ponadto powieść jest napisana lekkim i przyjemnym językiem, z tego też względu stosunkowo łatwo trafia ona do nastoletnich czytelników, którzy łatwo identyfikują się z głównymi bohaterami, a nawet często bohaterowie stają się dla nich wzorem, jak na przykład Staś, dla dorastających chłopców.

Henryk Sienkiewicz - W pustyni i w puszczy: wartości

Nie należy przy tym zapominać o wartościach, jakie reprezentuje „W pustyni i w puszczy”, a są to mianowicie odwaga, odpowiedzialność za innych, oraz pomoc drugiemu człowiekowi- doskonałym przykładem jest tutaj Staś, ratujący życie Nel, czy też Nel, która wspiera Stasia w różnego rodzaju trudach, które ich spotykają. Powieść też wskazuje, że nie ważne tak naprawdę jest jaki kto ma kolor skóry, ale to, kim tak naprawdę w głębi serca jest dany człowiek.