Zbiory muzealne - co warto o nich wiedzieć?

Zbiory muzealne

Post dodany przez kurator | 22-09-22

Jeśli kiedykolwiek odwiedziłeś muzeum, wiesz, że mogą to być fascynujące miejsca. Te placówki edukacyjne specjalizują się w określonych dziedzinach, czy to sztuki, czy nauki, czy też innych. W związku z tym często znajdują się tam kolekcje artefaktów i przedmiotów, do których ogół społeczeństwa nie miałby łatwego dostępu w innych miejscach. Ale czym dokładnie są kolekcje muzealne i co obejmują? Przyjrzyjmy się.

Zbiory muzealne - jakie są najciekawsze?

Przyjrzyjmy się najciekawszym i najbardziej godnym uwagi kolekcjom muzealnym.

• Art Institute of Chicago może pochwalić się niesamowitą kolekcją sztuki, w której reprezentowane są różne style, okresy i rodzaje. Znajdziesz tu wszystko, od renesansowych arcydzieł do obrazów impresjonistów, tkanin rdzennych Amerykanów, a nawet sztuki współczesnej.
  • British Museum w Londynie posiada wiele fascynujących i historycznych kolekcji, od starożytnych egipskich po chińskie, asyryjskie i islamskie artefakty.
  • Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku słynie z niesamowitej kolekcji sztuki. Posiada obrazy, rzeźby i sztukę dekoracyjną z wielu okresów, od średniowiecza do dzieł XIX-wiecznych.
  • Smithsonian Institution w Waszyngtonie to największy na świecie kompleks muzealno-badawczy. Zawiera kolekcje związane z historią, sztuką, nauką, lotnictwem, archeologią i kulturą.
  • Narodowe Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie może pochwalić się ogromną kolekcją obiektów zoologicznych, botanicznych, paleontologicznych i antropologicznych.
  • A National Air and Space Museum mieści jedne z najbardziej fascynujących i najpiękniejszych samolotów i statków kosmicznych na świecie.

Zbiory muzealne - pamiątki po pisarzu

Kolekcja muzealna to autonomiczna instytucja kultury, która gromadzi, zachowuje i wystawia artefakty kulturowe, czyli dziedzictwo. Tożsamość jest główną przyczyną powstania muzeów,

wynalazek muzeów jest wynikiem potrzeby zachowania dziedzictwa kulturowego, które nabiera coraz większego znaczenia w tożsamości narodowej i kulturowej.

Dziedzictwo kulturowe, jako dobro niematerialne, jest wynikiem twórczości człowieka w różnych okresach i w różnych środowiskach kulturowych, które zostało zachowane w różnych formach. Zbiory muzeum są najważniejszym dobrem muzeum. Kolekcja muzeum stale się powiększa. Z misją muzeum wiąże się gromadzenie przedmiotów, które są związane z tematyką muzeum.